Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, poświęconego zagadnieniom interpretacji rysunku technicznego.

Szkolenie 5-cio dniowe

GD&T/Metrologia/MSA/SPC

 

Szkolenie (5dni): Interpretacja rysunku technicznego GD&T (2d) + Metrologia (1d) + systemy MSA i SPC (2d).

 

 

Cel Szkolenia:  Proponowane przez nas 5-cio dniowe szkolenie ma na celu kompleksowe przedstawienie uczestnikom wiedzy z najbardziej powszechnych systemów jakościowych, które odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym zarządzaniu jakością przedsiębiorstwa.

 Dlaczego takie szkolenie? Odpowiedź jest relatywnie prosta – ponieważ uczestnik zdobywa wiedzę z zakresu przenikających się tematów a co ważne, wiedza ta jest spójna i przekazana w jednym standardzie. Tematy interpretacji rysunku  zazębiają się z tematami metrologii. Dopełnieniem wszystkiego jest wiedza z zakresu systemów MSA i SPC.

Szczegóły:

 

Pierwszy etap szkolenia – Interpretacja Rysunku Technicznego -  GD&T. 2 dni.

 

Koncentrujemy się na tym, czym jest wymiarowanie i tolerowanie geometryczne. Jak czytać i rozumieć rysunki (ale również jak tworzyć rysunki). Co oznaczają symbole, modyfikatory, jak rozumieć wymiar. Większość pokazanych przypadków będzie odniesiona wprost do pomiarów – czy to klasycznych czy to współrzędnościowych. Będzie miało to na celu jeszcze lepsze zrozumienia podstawowych zagadnień. W czasie tego bloku szkoleniowego nauczymy się odpowiadać na 3 najważniejsze pytania, na które wbrew pozorom odpowiedzi nie są łatwe:

 

·         Co chcemy kontrolować (co ma znajdować się w polu tolerancji)?

·         Jak wygląda pole tolerancji (kształt, rozmiar, cechy)?

·         Gdzie znajduje się pole tolerancji (bazowanie, umiejscowienie pola tolerancji w układzie danej części)?

 

Drugi etap szkolenia – Metrologia. 1 dzień.

 

Pomiar charakterystyk rysunkowych bez ich zrozumienia nie ma najmniejszego sensu. Nie jest sztuką zmierzyć średnicę elementu za pomocą suwmiarki. Sztuką jest wiedzieć, co tak naprawdę mierzymy w danym momencie - jaki typ wymiaru. Czy dokładnie taki, jaki został zdefiniowany na rysunku? Zrozumienie istoty pomiaru jest celem bloku Metrologicznego. Tutaj pokażemy wam dużo przykładów, jak mierzyć, aby uzyskany wynik był dokładnie odpowiedzią na wymaganie rysunkowe. Ten blok będzie się składał zarówno z teorii jak i praktyki. Oprócz omawiania poszczególnych przykładów – pokażemy wam również najbardziej powszechne sposoby pomiarów. W czasie tego etapu  szkolenia skupimy się na:

 

·         Zapisie rysunkowym, jak dokładnie brzmi wymaganie.

·         Jak wygląda pole tolerancji danego wymagania.

·         Jak i czym zmierzyć dane wymaganie, aby wynik był dokładnie tym, czego wymaga zapis rysunkowy.

 

Trzeci  etap szkolenia – Systemy MSA i SPC. 2 dni.

 

Jeżeli wiedza z zakresu wymiarowania i tolerowania geometrycznego nie będzie nam już obca (pierwszy etap szkolenia) oraz będziemy wiedzieli jak w szybki i prosty sposób zmierzyć większość charakterystyk (drugi etap szkolenia) pozwoli nam to przejść do kontroli procesu wytwarzania.

 Po pierwsze – skupimy się na metodach weryfikacji sprzętu do pomiaru charakterystyk kluczowych (systemy MSA /GR&R). Odpowiemy na pytanie – jak dobrać i sprawdzić czy dane narzędzie, nadaje się do pomiaru tej a nie innej charakterystyki rysunkowej. Oczywiście weryfikacja sprzętu pomiarowego ma na celu uzyskanie stabilnego i pewnego wyniku pomiaru.  

Po drugie, zmierzone kluczowe charakterystyki procesu będziemy analizowali i poddawali procesowi obróbki statystycznej  (system SPC). To oczywiście ma na celu uzyskanie finalnie stabilnego i przewidywalnego procesu produkcji.

 

Cechy szkolenia:

 

  • Szkolenie teoria + praktyka.
  • Każdy blok szkoleniowy prowadzony przez odpowiedniego specjalistę.
  • Każdy blok szkoleniowy zazębia się z kolejnymi.
  • Nieodłączną częścią szkolenia jest skrypt z ćwiczeniami, które będą pojawiały się w trakcie szkolenia.

 

Podsumowanie: 

Szkolenie, które proponujemy to ciąg logicznych i konsekwentnych wiadomości, które są niezbędne, aby uzyskać wynik w postaci solidnego, stabilnego i nieprzypadkowego procesu produkcji.

Zrozumienie rysunku i poszczególnych wymagań  – dobranie odpowiedniego narzędzia i pomiar charakterystyki – weryfikacja narzędzia pomiarowego – uzyskanie wyniku i jego interpretacja – analiza statystyczna danych pomiarowych.  

Dokładnie w tej kolejności (GD&T/Pomiar/MSA/SPC) należy zaprojektować dobry system zarządzania jakością produkcji. Dokładnie te kluczowe elementy należy poznać i je zrozumieć. Właśnie te poszczególne elementy systemu jakościowego są kluczowe w nowoczesnej produkcji.

 

Informacje dodatkowe:

  • Pierwsza edycja szkolenia zaplanowana jest na wiosnę 2020r. Dokładna data do ustalenia.
  • Szkolenie przeprowadzone zostanie na terenie ośrodka zapewniającego nocleg,  pełne wyżywienie, serwis kawowy w trakcie szkolenia, profesjonalną salę szkoleniową a także odpowiednią dawkę relaksu po każdym dniu szkolenia.
  • Szkolenie przeprowadzone zostanie w dniach poniedziałek/piątek, gdzie przyjazd uczestników zaplanowany jest na niedzielę, natomiast wyjazd na piątek.
  • Cena za udział jednej osoby w szkoleniu wynosi 3600 PLN netto. W tej cenie ujęte są już wszelkie wymienione powyżej udogodnienia ośrodka szkoleniowego/hotelu + oczywiście materiały szkoleniowe oraz certyfikaty udziału w szkoleniu.
  • Dla Państwa przygotowane zostały profesjonalne materiały szkoleniowe, autorski poster GD&T,  skrypt będący zapisem szkolenia, skrypt do ćwiczeń.
  • Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu: szkolenia@mbszkolenia.pl.

 

Nasi
klienci

MB szkolenia

Tel.: +48 722 008 566

szkolenia@mbszkolenia.pl